Hermetik Öğreti

Gönlün uzaklar da kalmasın, gözünün önünde devam eden hayata olan muhtaçlığını egonda yakamazsın. Hırslarını doldurduğun sepet bir gün her şeyi kazansan da ağır gelecek. Sürekli kalbinden çalan nefsini dinleyerek geçtiğin yollar seni aldatmasın. Seni aldatanlarda sana sunduklarından bir hesabın içine düşecek. Hayat bitmeden insan özünü mutlaka görecek. Sanırız ki korkular ve acılar her zaman üstün gelecek. Uzakların bitmeyen sessizliğinde, pusu kuran umutlar vardır. Ansızın gelir ve hayatı hareketlendirir.

Abdalın yolunu anlamadan geçilen yollarda aklın aldatmacasına maruz kalınır. Abdalın yolu aklın her şeye yetemeyeceğini öncelikle gösterir ki yolun geri kalan kısmında vicdana yer kalsın. Çünkü akıl aldatsa da vicdan aldatmaz. Elbette ki insani değerlerin gelişebilmesi için vicdanın sıcaklığına ihtiyaç vardır. Akıl korur, kollar fakat iklimi soğuktur bir noktadan sonra analitik olan insanın hissiyatına engel koyar. Abdalın yolunu öğrenen aynı zamanda aklın telkin edeceği komplekse karşı gelmeyi de öğrenir. Akıldan vicdana gelebilmeyi başaran daha sonra sessizliğin dili karşılaşır…

Değişim cesaret ister, hele de bu kendi iç dünyanız ve yaşamınız içinse işiniz daha zordur. Değişime hazır olmayı beklemek ise kendini kandırmaktan öte bir şey değildir. Çünkü ne hayatınızın kurgusu nede zihniniz aslında buna her zaman direnç göstermeye çalışır dolayısı ile beklenen hazırım hissi de hiçbir zaman gelmeyebilir. Kendinizi tavşan deliğinden geçmeye cesaretle ikna edebilirsiniz. Keşfedeceğiniz her şey güzel olacak diye de bir kural yok. Değişimin zor olmasının nedenlerinden biride yolun başında hiçbir şeyin sevimli olmayışıdır. Fakat ruhunuz keşfetmenin hazzını alıp kendi özgürlüğünü hissettikçe ve özünü arındırmaya başladıkça işin rengi de değişmeye başlar. Artık değişim güçtür ve değişmeyen hiçbir şeyin olmadığının kanıtıdır. Böylece dönüşmenin doğal avantajları da insanın emrine sunulur.

Kendi derinliklerinize doğru giden yolculuğa başlamak ve ilerlemek sadece sizin isteğinize bağlıdır. Bu noktada kendinizle kuracağınız iletişim sizi başarı göstereceğiniz alanlara götürür. Var olan yaşamınız içerisinde kendi kurgusal görevinizi öğrenmek ve yaşamınız içindeki mucizeleri görmek yolculuğunuzun en unutulmaz yanlarını oluşturur. Duvarlarınızın arakasındaki dünyayı görmek zihninizin sınırlarına zorlamak deneyimsel bir hayatın getirisidir. Bu ise kurgusal bağlantılarınızı çözmek ve cesaretle hayatınızın denklemlerine bakabilmenize bağlıdır. Arka bahçenizde neler çıkacağını görmek herkesin başarabileceği bir şey değildir. Bu yüzdende tüm olasılıklarınızı yanınıza alarak bu yola çıkarsınız.

 

“Yazıların Tüm Hakları Saklıdır” Murat KOYUN