Gezegen Hareketleri

Güncel Astroloji 2023

Yeni yıla Merkür ve Mars retrosuyla devam ederken, iletişim ve finans konularının kaygan zeminini hissetmeye devam ediyoruz. 20 ocakta Retroların sona ermesiyle ocak ayındaki destek açılarının pozitif etkileşimini çok daha iyi hissetmeye başlayacağız. Bu ayın özellikle ikinci ve üçüncü haftalarındaki açılara dikkat etmek gerekiyor. Bizlere hızlı hal geçişleri yaratacak etkileşimleri getireceği için kendimizi ruhsal açıdan zorlamamaya çalışalım. Ay sonunda dirençlerin verimli hale gelmesi ile önümüzü biraz daha rahat bir şekilde görebiliyor olacağız. Para konularında acele etmemekte fayda var. Duygusal yönden kendimizi köşeye sıkıştırmayalım. 06/01/2023

2023 YILINDA JÜPİTER’İN KOÇ VE BOĞA BURCU TRANSİTİ

Jüpiter 2022 yılı sonunda tekrar koç borcuna ilerleyerek kişisel alandaki etkileşimlerini tamamlayacak. 2023 Mayıs ayında ise boğa burcuna geçerek temel gelir kaynaklarını ve sabit konular ile ilgili gelişmelerin önünü açacak. Bu yüzden koç ve boğa burçları bu alanlardaki çalışmalarına hız vermeli ve bu dönemi verimli geçirmeye çalışmalılardır. Özellikle 2023 ün ilk çeyreğinde son derece verimli ve şanslı süreçler geçirebilirler. Sonrasında ise Jüpiter in Retro döneminde, olan biteni daha iyi anlayabileceklerdir. Bunun için iş ve yatırım alanlarıyla birlikte kişisel meselelerin gelişimine odaklanmaları doğru olacaktır.   

Ateş (koç, aslan, yay) ve toprak (boğa, başak, terazi) grubu olan diğer burçlarda bu süreçten olumlu etkilenecekler. Kurgusal olarak ise bu yılın olay dizilimlerini olumlu yönde etkileyerek daha düzenli bir akış karşımıza gelebilir. Ayrıca kritik ve dirençli dönemleri de daha kolay atlatmamızı sağlayabilir. Başlangıcı yapılmış olan konuları olgunlaştıran, bitmesi gerekenleri ise tamamlayan bir enerjiyle yolumuza devam edeceğiz.

PLÜTON’UN KOVA BURCUNA GEÇİŞİ 2023-2024

2009 yılından beri oğlak burcu transitinde olan Plüton 2023 ve 2024 yıllarında Retro hareketleri etkisiyle kademeli olarak kova burcuna geçiş yapmış olacak. Bu yerleşimde öncelikle Plüton’un düşük olduğunu bilmemiz gerekir. Özgürlükçü kova burcunda sıra dışı hareketlere, alışkanlıkların değişmesine, alıştığımız teknolojik düzenin ve algının bozulacağını göstermektedir.

Sanallığın bu süreçte kan kaybetmesi ve gerçek iletişimin öne geçmesi bir değişim olabilir. Ayrıca düşüncelerin yükselmesi, mantık arayışının çoğalması, bilginin önem kazanması da diğer etkileri olacaktır. Özgünlükten yana olma, değişim ve dönüşüm süreçlerinin önem kazanması da bu etkilerin yanında yer alacak. Bununla birlikte ekonomiye olan etkisi oğlak burcundaki kadar olmasa da devam edecek ve kazanç yollarında radikal değişimleri işaret ediyor olacaktır.

Kurgusal açıdan Plüton enerjisini yavaş yavaş gösterecektir. Bu yüzden zaman tüm bu değişimleri sindirmemizi sağlarken bir tarafımızda sorgulamaya devam edecektir. Çok farklı konuların içerisinde farklı olay dizilimleri kendini hayatın içine yerleştirmiş olacak. Dolayısıyla daha hızlı akan bir kurgusal süreçten bahsetmek mümkün olacak.  

SATÜRN KOVA BURCUNDA

2 yıllık oğlak burcu transitinde sona yaklaşan Satürn 2020 yılında kademeli olarak kova burcuna geçişini tamamlayacak. İlk geçişi 22 mart 2020 tarihinde yapacak olan Satürn temmuz ayında oğlak burcuna geri dönecek ve Retro dan çıktıktan sonra aralık ayında kova burcundaki 2 yıllık yolculuğuna  tam olarak başlamış olacak. 2023 yılında ise balık burcuna hareketle kova transitine son verecek.

Bu transitte Satürn enerjisi yüksek çalışacaktır. Özellikle yaratıcılık ve odaklanma açısından olumlu etkilere sahip olacak. Sosyal konuları daha çok aktif edecek olan Satürn bizleri bu açıdan pek çok teste tabi tutabilir. Ayrıca dostluklar ve gruplarda bu testlerden nasibini alacaktır. Bunun yanında kitleler üzerinde de transiti sırasında yaptığı açılara göre yoğun etkileşim sağlayacak ve kimi zaman buhranlara sebep olabilecektir. Özellikle adalet, vicdan ve dürüstlük kavramlarının insanlar üzerindeki etkisi daha da artacak diyebiliriz. Bu konularda almamız gereken hayat dersleri de karşımıza çıkabilir.

Kişisel planda ego ve kibir yapabilir. Satürn nün yoğun enerjisi kişilik üzerinde kimi zaman baskı yaratabilir. Buda başarı ve tatmin zamanlarında negatif duygu durumuna kolayca dönüşme fırsatı bulur. Buna ek olarak birlikte bir şeyler başarmak ve bütüne dair bilinçlenme farkındalığı da artış gösterecektir. Kova burcu başta olmak üzere terazi ve ikizler burçları etkileri daha baskın hissedebilirler.    

URANÜS BOĞA BURCUNDA

Dünyada isyan ve çatışmacı bir ortamın değişim hareketini başlatan ve 2010 yılından bu tarafa koç burcunda yolculuk eden Uranüs artık yeni bir konuma geçerek yeni bir gelişim seviyesinin önünü açıyor. İsyan ve baş kaldırış gizli ameller mücadele gerektiren ortamlar hepsi yerini daha sabit bir enerji olan boğada daha gerçekçi hallere dönüştürmeye bırakıyor.

Genel anlamda Uranüs bu noktada temel ve sabit değerleri yerinden oynatmayı deneyecek bu hepimize başta zor gelse de sonrasında kendini kabul ettirecektir. Bu konuda en büyük temennim toprak kavgaları gibi durumları tetikleyerek sonrasında büyük bir savaşı başlatmaması tabi ki. Konuyu basitçe ele alırsak hayatımızın değişmez dediğimiz noktalarına gelecek bir enerjiyle karşı karşıyız.

Kurgusal açıdan bakacak olursak Uranüs kurguyu oldukça hızlandırabilen bir etkiye sahiptir. Olaylar arası geçiş hızını özellikle burç değişimlerinde artırır. Kendimizde görmek istediğimiz değişimleri daha hızlı gerçekleştirebiliriz. Unutmadan öngörülemeyen etkilerde tabi ki büyük oranda artacaktır. Bu noktada hayatınızda esnek bir tutum sergileyebilmek en güçlü korumayı sağlar. Çünkü değişim katı halleri kaldırmayacaktır.

Burçlara göz atacak olursak koçlar ençok maddi konularda gelir durumlarında değişimlere maruz kalacaklar. Boğalar hayatlarının her alanında bu değişimle karşılaşabilirler ve en çok özgürlük isteklerindeki artış kendini hissettirecektir. İkizler iç dünyalarında dönüşüme uğrayacak. Yengeçler ise sosyal hayatlarında ve arkadaş çevreleri bakımından etkilenecektir. Aslanlar kariyer ve iş hayatlarına ilişkin değişimler yaşarken başak burçları yurt dışı, eğitim ve yeni keşfedecekleri alanları deneyimleyecekler. Teraziler enerjilerini dengelemeliler kaotik olaylar sürpriz gelişmelere yol açabilecektir. Akrepler evlilik hayatlarında ve ortaklık gibi konularda yeni bir boyut yaşayacaklar. Yaylar çalışma hayatı ve sağlık açısından yoğun ve baskın bir döneme giriyorlar. Oğlak burçları kendilerine biraz zıt olan havai bir enerjiye kapılabilirler. Duygusal dengesizliklerde artış başlayabilir. Kova burçları kendi ailevi konularında ve güvenlikle ilgili durumlarının üzerine daha fazla kafa yoracaklar ve değişimler gözlemleyebilecekler. Son olarak balık burçları iletişim konusunda tarz değişimine uğrayabilir problem çözme ve analitik olabilme konusunda kendilerini değiştirebilirler.

NEPTÜN BALIK BURCUNDA

2012 yılı şubat ayında Neptün balık burucundaki transitine tam olarak başlamıştı. Neptün balık burucunda kendi evi olan 12. Eve de yerleşmiş oldu. Bu noktada temsil ettiği iç dünya sezgiler ve inanç konusunun ön plana çıkmasını sağlamaya başladı. Ayrıca insanlarda ki hassaslığı arttırarak negatif enerjiye karşı direncimizi azalttı. Spiritüel ve bilinçaltı çalışmalarının önünü açtı. Doğru noktaları yakalayanlar bu süreçte pozitif bir dönüşüm geçirdiler. Bununla birlikte hayal gücünün olumlu ve olumsuz etkisini hayatımıza fazlaca yönlendirmiş oldu.

Genel olarak Neptün etkisi denizlerdeki dalga etkisi gibi uzun süreli, yavaş ama etkilidir. İnsanlığın ruhsal eğilimlerini ve hayata yansımalarını etkiler. 2012 yılından beri her alanda artık bunu gözlemlemek mümkün. Özelliklede inançlar konusunda kitleleri etkileyen yanıltıcı enerjisi tehlikeli durumları da ortaya çıkartmıştır. Bu süreç 2026 yılı ocak ayına kadar etkisini koruyacaktır.

2026 yılında koç burcuna geçecek olan Neptün rahatsız bir enerji konumu sergilemeye başlayacaktır. Özellikle kişilik problemlerini psikolojik düzeyde arttırabilecek etkileri olabilir. Sezgilerimizi her ne kadar kuvvetlendirecek olsa da maskelerimizin altına daha çok saklanmak isteyebiliriz. Bu bakımdan iletişim ve ilişkiler konusu da son derece zor bir dönem başlamış olacak. Genel olarak dünyada ise inançların ülkeler arası meselelere dönüşmesi mümkün olabilir. İdeoloji, proje, fikir ve sanat alanında büyük değişimler gerçekleşebilir. Tabi ki önümüzdeki yıllarda bu açılımı daha yakından incelemeye devam edeceğiz.     


Astrolojik açıdan gezegen hareketleri retrolar ve transitler.

“Yazıların Tüm Hakları Saklıdır”

Murat KOYUN